Kliniklerde diş teli fiyatlarındaki farkın bu denli büyük olmasının sebebi nedir?
Size özel fiyat alın, tedavi süresini öğrenin , Soru sorun, önceki cevapları okuyun.

https://www.youtube.com/embed/8zowPFlhmyc

 

Diş teli tedavisi; genellikle dişlerin dudağa bakan dış taraflarına çeşitli malzemelerden üretilen ve braket adı verilen cisimlerin yapıştırılmasıyla dişlerin hareket ettirildiği bir tedavidir. Diş teli fiyatlarını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörleri daha önceki bloglarımızda paylaştık. Bu faktörleri kısaca hatırlamak gerekirse; kullanılan malzemenin cinsi ve kalitesi, dişlerdeki bozukluğun durumu, tedavi süresi, tedavinin neleri kapsadığı ve kalitesi gibi sıralanabilir. Yalnız bu kriterlerin aynı olduğu farklı kliniklerde dahi farklı fiyatlarla karşılaşıyoruz. Peki bunun sebebi nedir?
 
  Diş teli fiyatlarını etkileyen önemli bir faktörde yapan elin tecrübesi ve piyasadaki yeterliliğidir. Başarısını ispatlamış bir klinikte tedavi olmayı tercih ederseniz daha fazla ödeme yaparsınız. Ama genç bir klinikte tedavi olmayı tercih ederseniz diş teli fiyatları sizin için daha ekonomik olabilir. Bu daha kötü bir tedavi hizmeti alacağınız anlamına gelmez, hatta başarının ispatı için gösterilen çaba sayesinde daha kaliteli bir tedavi hizmeti dahi alabilirsiniz.
  Bu durum implant tedavisinin fiyat politikasında da aynı böyledir. Piyasada 500 ün üzerinde implant üreten firma vardır. Bunlardan bazıları 40 yıllık bir geçmişe sahipken bazılarının 10 yıllık bazılarınında birkaç yıllık geçmişi vardır. Daha köklü olan firmaların uzun dönem başarısı ispatlanmış olduğu için diğerleri e göre 2 katından fazla miktarlarda pahalıdır. Bu durum demek değildir ki genç firmaların ürettiği implantlar kalitesiz. Sadece uzun dönem başarısı henüz bilin iyor demektir. Bu da üretici firmanın ticari ve insani özelliklerine ve iş disiplinine göre aslında önceden öngörülebilir.
   Özel kliniklerin uyguladıkları fiyat politikası tamamen serbest piyasa mantığıyla oluşturulur. Örneğin kliniğin hasta sayısı taşıyabileceği maksimum hasta sayısına ulaştığında tedavi fiyatları artırılırken, ihtiyaç halinde de ne yazıkki düşürülüyor. 
  Bazı kliniklerde ise ortodonti doktoru klinikte prim usülü çalışır. Ortodonti hastalarından kazanılan paranın % 30 u kliniğindir. Dolayısıyla size söylenen fiyat tedavinin hakkı olan fiyatın % 30 fazlası olabilir. Bu durumda hem tedavinizi yapan doktora hemde kliniğe ödeme yapmış olursunuz.
  Sonuç olarak tedavinizi yaptırmaya karar verdiğiniz klinik en güvendiğiniz klinik olmalıdır.

Share: